*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

شهرتاریخی نوش اباد

از جمله مناطق باستانی و تاریخی استان اصفهان است . وجود دهها اثر تاریخی بجای مانده از دوره های سلجوقی , مغول , صفوی , قاجار در این شهر و همچنین اشارات متون کهن تاریخی به ابادانی و رونق نوش اباد در دوران پیش از اسلام و اوایل دوره اسلامی گویای این سابقه بلند تاریخی است . در کتاب با ارزش تاریخ قم که به سال 378 هجری تالیف شده است درباره وجه تسمیه این شهر اورده است انوش اباد این دیه را از بهر ان بدین نام کرد که یکی از اکاسره (ساسانیان) بدان ناحیت بگذشت به چشمه ای که انجاست فرود امد و ان چشمه و موضع را خوش یافت . بفرمود تا به انجا دیهی بنا نهادند و انوش اباد نام کردند( ص ) نوش اباد در اوایل دوران اسلامی نیز از اهمیت بالا برخوردار بوده است چنانکه این رسته در کتاب الاخلاق النفیسه که به سال 290 هجری انرا تالیف نموده است . از انوش اباد به عنوان یکی از منزلگاههای راه باستانی ری و اصفهان یاد می کند( ص 182 )  به نظر می رسد پل مستحکم و باستانی اسحاق ابا د که در شمال شرقی نوش اباد قرار دارد از یادگارهای این سیر مهم تاریخی است . 

همچنین در دیوان ابوالرضا راوندی شاعر و فقیه شیعه دوران سلجوقی از ابادانی این شهر یاد شده است (ص74 ) یادی هم که بابا افضل کاشانی از حکما و عرفای دوره مغول در مکتوبات خود از نوش اباد می کند نشان دهنده اهمیت تاریخی این خطه در دوران مغول است (ص76) به جز این کتابها بیش از دهها کتیبه مهم تاریخی از دوران سلجوقی تا قاجار در نوش اباد وجود دارد که از جمله می توان به کتیبه های مناره مسجد جامع و محراب گچبری مسجد علی که در ان به خلفای راشدین اشاره شده و به طور قطع از اثار دوره سلجوقی می باشد و همچنین کتیبه های متعدد تاریخی از 923 تا 1140 هجری نشان از رونق و اهمیت این شهر در دوره صفوی است.                                                                                                                در نوش اباد حدود 30 اثر تاریخی وجود دارد که مهمترین انها عبارتند از : مساجد جامع عتیق , حاج سید حسین , موسی بن جعفر , محبین و قائمیه (قاجاریه) و مسجد علی (ع) – زیارتگاه های امامزاده محمد  , شاهزاده اسحاق , تاج الدین (قاجاریه ), شاهزاده حسین و سلیمان ( صفویه )- اب انبارهای توده و چاله سی (صفویه) , درب ریگ (قاجاریه) و قلعه های سیجان و مورچان (صفویه ), قلعه سی زان (سلجوقی) همچنین نوش اباد از حیث فرهنگ و سنت های فرهنگی بخصوص برگزاری مراسم عزاداری عاشورا اهمیت فراوان دارد و این مراسم صد ها سال است که با شور و حرارت خاصی برگزار می شود .

نوش اباد خیزشگاه دانشمندان بزرگ بوده است که از جمله انها می توان به علامه محمد بن زمان نوش ابادی فقیه , فیلسوف و متکلم بزرگ اواخر دوره صفوی استاد علامه مهدی نراقی که اثار متعددی از وی بر جای مانده و همچنین فقیه و عالم بزرگ دوره افشاریه ایت الله ملا علی اکبر نوش ابادی که اثار وی موجود می باشد اشاره کرد.( جهت اشنایی بیشتربا نوش اباد به کتاب نوش اباد در اینه تاریخ و فرهنگ مراجعه شود )

1. معماری دست کن اویی (شهرزیرزمینی)

انچه به نام شهر زیر زمینی معروف است در واقع ساختار های متراکم , پیچیده و گسترده ای چون دالان های باریک تودرتو و اتاق هایی با ابعاد کوچک است مجموعه اویی درزیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده است . وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع نا امنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته است . این معماری دست کن در شهر نوش اباد اویی نام گزاری شده است.

غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمت های اویی به قد طبیعی یک انسان و بین 170 تا 180 سانتیمتر است.  بر سطح دیوار ها و در فواصل اندک جای پیه سوز به چشم می خورد در بعضی قسمت ها نیز درون دیوار, سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده است که در بعضی از اتاق ها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیاء می شود. سیستم تهویه شهر زیر زمینی نوش اباد از طریف کانال هایی بوده که در طبقه اول و به سطح زمین ایجاد شده است. چاه های مرتبط طبقات علاوه بر عملکرد عبور و مرور باعث ایجاد یافتن هوا در طبقات پایین می شده است . این عمل در مورد چاه های قنات نیز مصداق دارد.

دسترسی به این فضاها به دلیل قرار گرفتن در زیر زمین از طریق یک چاه و کانال باریک و کوتاه میسر می گردد . موضوع تدافعی و پناهگاه بودن این نوع معماری که در دل زمین ایجاد شده , تاثیر فراوانی بر چگونگی ارائه پلانی معماری ان گذاشته است. بنابراین در خصوص ورودی , دسترسی به این فضاها نمی بایست به سهولت انجام بپذیرد .

روشنایی این فضاها بوسیله پیه سوزهای سفالی بوده و روغن انها احتمالا از دو عصار خانه تاریخی موجود در نوش اباد تهیه می شده است . در مواقع نا امنی و پناه گرفتن در زیر زمین اب مصرفی اهالی از پایاب ها و قنات ها تامین می شده است . علاوه بر پایاب ها مسیر اویی ها بگونه ای بوده که در بعضی از قسمت ها به قنات مرتبط می شده است . تاریخ ایجاد و استفاده از این بنا ها به دوران ساسانی و اوایل اسلام می رسد که در دوران های بعدی یعنی سلجوقی تا صفویه و حتی قاجار مورد استفاده بوده است .

این مجموعه ارزشمند به شماره 15816 و به سال 1385 ثبت در فهرست اثار ارزشمند ملی گردیده است . 
2 . مسجد جامع عتیق :

مسجد جامع عتیق نوش اباد از اثار دوره سلجوقی است که پس از مسجد جامع میدان کهنه و قلعه جلالی ها قدیمی ترین اثر تاریخی دوران اسلامی منطقه کاشان است و شامل مناره , 2 صفه جنوبی و شمالی , شبستان , جلو خان و 3 درب تاریخی است و این اثر به شماره 2015 –1377.2.19 درفهرست اثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.                                                                             
3. مسجد علی (ع ) :

مسجدحضرت علی ( ع ) نوش اباد شامل شبستان , ایوان , رواق , محراب دوره مغول و ماذنه بسیار زیبا ست این اثر به شماره 3060- 26 .2 . 1379 در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است .

4. قلعه خشتی سی زان : 

قلعه خشتی سی زان وسعتی بیش از یک هکتار دارد و دارای 9 مربع چهار گوش و میانه اضلاع جنوبی , شمالی و شرقی و سردر می باشد . دوره های سلجوقی و تیموری به عنوان تاریخ بنای ان حدس زده می شود .  این اثر به شماره 6145-7.  7 .1381در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

5 . بقعه امامزاده محمد :

بقعه امامزاده محمد بن زید از نوادگان امام حسن مجتبی از اثار به جا مانده از دوره صفویه است و شامل بقعه مخروطی شکل فیروزه ای و سه ایوان جنوبی, شرقی و شمالی است کتیبه دوره صفوی و درب نفیس دوره قاجاریه از دیگر اثار با ارزش این بناست که به ضماره 901-10 .3. 82 به ثبت اثار ملی رسیده است .

6 . اب انبارها :

در نوش اباد اب انبارهای متعدد زیبایی قرار دارد که از این میان اب انبارهای مرکزی توده به شماره 3624 - 25 12. 79 و اب انبار چاله سی به شماره 9019 – 10. 3 .1382 به فهرست اثار ملی پیوسته اند و اب انبار های در بریگ و مسجد جامع در ردیف ثبت قرار دارند .

7. پل اسحاق اباد :

پل تاریخی اسحاق اباد (ساق اباد ) در یک کیلومتری شرق نوش اباد بر روی خشک رود سوک چم واقع است . دوره سلجوقی برای بنیاد ان حدث زده میشود . مصالح ان از اجر و ملات ساروج و پی ان از قطعه سنگ و کاهگل می باشد و به شماره 9018 – 10. 3. 1382 به ثبت اثار ملی رسیده است .

8 . مساجد و بقاع متبرکه :

علاوه بر مساجد جامع و علی ( ع ) و بقعه امام زاده محمد , مساجد حاج سید حسین ( دوره صفویه ) مسجد موسی بن جعفر ( قاجاریه ) مسجد قائمیه ( قاجار ) و بقاع شاهزاده رقیه خاتون و شاهزاده ابراهیم ( قبل از صفویه ) , شاهزاده اسحاق ( قاجار ) , شاهزادگان سید فاضل و سید ابوالقاسم ( قاجاریه ) و زیارتگا ههای اقبالیه , فیض اباد ( قاجاریه ) و کاروان مصطفی از دیگر اثار تاریخی نوش اباد به حساب می ایند  .

گذشته از اثار تاریخی یاد شده در بالا اثار تاریخی دیگری در  این شهر وجود داشته و دارد که بعضی در سالهای اخیردر اثر بی توجهی از میان رفته اند نظیر برج و باروی نوش اباد ,حیسنیه توی ده و حسینیه بالا ده و برخی  نیازمند کاوشگری و باستان شناسی می باشند مانند شهر زیر زمینی ,نقبها و دخمه های اسرار امیز و تپه تاریخی شمالی نوش اباد .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید