*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

بقعه سلطان امیر احمد

زیارت سلطان امیر احمد ( ابن مبرقع ) در کوچه ای به همین نام نزدیک خیابان علوی واقع است . در یادداشت های اللهیار صالح امده است : متولی زیارتگاه نقل از پدر و جد خود همه از  متولیان بوده اند , می گفت که این امام زاده فرزند موسی مبرقع و نوه امام محمد تقی ( ع ) بوده و خود امام زاده موسی مبرقع در قم مدفن است . سادات رضوی مقیم کاشان همگی به سلطان امیر احمد منتهی می شوند .  بقعه این امام زاده دارای صحن و ایوان و بارگاه و رواق های وسیع و گنبد مخروطی شکل دوارده ترک کاشی معرق دوره صفوی می باشد . و دو گلدسته زیبا طرفین ان قرار دارد .

در میان کاشی کاری های جلو ایوان بزرگ تصویر شیری نقش بسته است . قبر برجسته امام زاده که درون ضریح چوبی مشبکی بوده , ولی اکنون ضریح چوبی تبدیل به ضریح طلا و نقره شده است و اشعاری از جناب استاد حسن عاطفی به شرح ذیل در کتیبه ان منقوش است : این قبر با کاشی های گرانبهای عهد مغول تزیین یافته است از متعلغات ساختمانی بقعه در مدخل واقه شده و در ب ورودی ان مسطح گردیده و با دریچه اهنی پوشیده شده است و اب ان بوسیله پمپ برقی مورد استفاده قرار می گیرد . از اشیاء نفیس و قدیمی ان اکنون پنج جفت درب منبت کاری شده تاریخ دار , که روی انها اشعار و ایاتی از قران کنده کاری شده است وجود دارد . سال ساخت این درب ها سنه 941 و سنه 933 قمری در زمان حکومت بهاء الدوله مشخص شده است .

ابیات زیر از استاد حسن عاطفی بر ظریح امام زاده سلطان امیر احمد(ع) منقوش است :

ای مرجع خلایق و ای ملجا انام                      ای مظهر ولایت و ای سرور همام            
هستی زدودمان مبرقع تو ای جناب                 ای احمد بن موسی , ای زبده کرام
سلطان امیر احمد ,ای ان که از شرف              می زیبد افتخار نمایی به باب و مام   
شد این ضریح ساخته در مرقد شریف              از سعی هیات امنا در خور مقام
تاریخ این ضریح چو می خواست (( عاطفی ))    ((پولاد شد ضریح نو )) از بهرختام     
1421 ه ق

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید