*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

امامزاده حبیب ابن موسی در کاشان

 

بقعه حبیب بن موسی بن جعفر (ع) واقع در محله پشت مشهد کاشان از زیارتگاه های معتبر و قدیمی به شمار می رود . مخصوصا در زمان شاه عباس اول , چون دودمان صفویه خود را از اولاد این امامزاده می دانستند , این بقعه مورد توجه کامل ایشان بوده است . بنای بقعه دارای گنبد کاشی کاری معرق هرمی شکل بود که در تعمیر اخیر به گنبد شلجمی تبدیل گشته و دارای دو گلدسته , خوش منظر است که ساختمان و کاشی کاری و کتیبه ساقه ان در سالهای اخیر تجدید بنا گشته است . از تاریخ های روی محراب , کاشی متعلق به این مرقد که اکنون در موزه ایران باستان به شماره 3289 نگهداری می شود, چنین بر میاید که بانی اولیه ساختمان این بقعه هم مانند سایر بقاع امام زادگان کاشان , پیش از سده های شش و هفت هجری اغاز گشته است و در زمان صفویه مرمت و توسعه یافته و بر تزیینات و متعلقات انها افزوده اند .

 

بقعه اصلی مدفن امام زاده عبارت است از چهار طاقی بر سطح کثیر الاضلاع , با پوشش گنبدی دو جداره , مرقد مزین به کاشی های کوکبی مذهب به نقوش و خطوط کوفی , کار خاندان ابو طاهر کاشی ساز در قرن هفتم بوده است .

محرابی با همین کاشی ها با حروف کوفی و خط ثلث برجسته با تاریخ 668 قمری در مسجد این بوقعه بوده که فعلا در موزه ایران باستان نگهداری می شود . بسیاری از ین اثار در تعمیرات از بین رفته و شکل گنبد و رواق به کلی تغییر کرده است . در ضلع شمالی این بقعه مقبره ای است از اثار دوره محمد شاه قاجار که برای حاج سید محمد تقی پشت مشهدی که امامت مسجد انجا را به عهده داشته ساخته شده است که از نظر نقاشی و اشکال رسمی سقف , و ظهور نبوغ هنری بسیار ارزنده می باشد .

مرقد امام زاده:

ضریح برنجی قدیمی که روی مرقد قرار دارد در سال 1327 قمری ساخته شده است و تاکنون همچنان روی مرقد قرار دارد . اصل قبر در حدود یک متر از سطح زمین برجستگی دارد . طرف جنوبی ان که مقابل در ورودی بقعه است و همچنین سمت پایین قبر از کاشی های کوکبی شش ضلعی و مثلثی شکل با نقوش طلایی بر زمینه سفید تزیین شده , و در فواصل انها کاشی فیروزه ای به کار برده اند . پوشش جانب شمال قبر با کاشی های خشتی سورمه ای رنگ است , که روی انها به خط ثلث سفید ایات قران نوشته شده و به جز کاشی های محرابی شکل روی قبر که به موزه ایران باستان انتقال داده شده بقیه کاشی کاری چهار طرف دیگرقبر , اغلب دست خورده و نامرتب می باشد . در کناره های بالا و پایین چهار طرف قبر کتیبه کاشی به عرض پانزده سانتی متر از کاشی های عهد مغول باقی مانده است , که روی انها سوره ( دهر ) به خط ثلث برجسته نوشته شده است.                                                                                                         
درب چوبی بقعه:

بر درگاه شمال بقعه , یک جفت درب چوبی کنده کای پاکیزه و زیبایی نصب شده که سابقا در محل درگاه ورودی بقعه بوده است . روی قاب های دو لنگه درب به خط ثلث برجسته نوشته شده است : (( قال النیب انا مدینه العلم و علی بابها .نصر من الله و فتح قریب و بشر المومنین و به نستعین . )) روی لنگه درب دیگر نوشته شده: ((هذا الباب علی مشهد المقدس السلطان حبیب بن موسی بن جعفر ( ع ) به سعی و تولیت و اهتمام جناب ملا علی اکبر شهیر به عطار اتمام پذیرفت . سنه 1292 . حرره محمد هاشم 1292 . )) جلو درب بقعه , ایوان بزرگ و مرتفعی است که سقف مقرنس کاری و جدارهای اطراف ان با نقاشی تزیین یافته و بر دو گوشواره های ایوان اتاق های تحتانی و فوقانی و گلدسته های زیبا قرینه سازی شده است .                                                               ارامگاه شاه عباس اول : میان صفحه واقع در رواق جنوب غربی بقعه حبیب بن موسی , سنگ بزرگ چخماق سیاه رنگ مکعب مستطیل بسیار خوش تراش و زیبای قبر شاه عباس اول صفوی را مشخص می کند . این سنگ کمیاب و گران بها که به گفته کارشناسان نزدیکترین معدن ان در سرزمین قفقاز می باشد دارای92 /1 طول در 60 سانتی متر عرض و 56 سانتی مترارتفاع است و از نوع مغناطیسی بوده , خط ان نسخ بسیار ممتاز از استاد محمد محلاتی و حجاری ان کار (( مبارک شاه )) است . مرحوم اللهیار صالح در یادداشت های خود به نقل از اهل محل و رئیس فرهنگ سال 1314 شمسی نوشته اند :

در زیر این زیارت سردابه ای هست و در ان کلاه خود و سپر و بعضی اشیائ دیگر به دست امده و در همان سال 1314 به وزارت فرهنگ منتقل شده است .
THIS SHARINE IS CONSTRUCTED IN THE 6 TH AND 7 TH CENTURY AND IT IS REPAIRED IN SAFAVIYEH PERIOD . THAT IS ONE OF THE  OLD AND FAMOUS TOMBS IN KASHAN . SAFAVIYEH KINGS INTRODUCED THEMSELVES AS HABIB MOSA S CHILDREN , THEREFORE THEY OCCATIONALLY ORDERED THE BUILDERS TO REBUILD and repair the tomb and the shrine . the first abbas king of safavi paid much more attention to the shrine the tomb .   

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید