*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

حمام سلطان امیر احمد


حمام سلطان امیر احمد , نمونه ای از زیباترین حمام های ایرانی از نظر معماری و تزیینات و فضاهای کاربردی با وسعت 1000 متر مربع در محله سلطان امیر احمد واقع در خیابان علوی کاشان می باشد . وجه تسمیه حمام به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد , نوه اما جواد ( ع ) می باشد .    

 کارشناسان میراث فرهنگی براساس لایه برداریهای انجام شده (17 لایه)  قدمت اولیه این حمام را مربوط به دوران سلجوقیان و توسعه در دوران صفویه (حدود 500 قبل) می دانند . سربینه حمام در زلزله سال 1192 ه . ق تخریب و در دوران قاجار بصورت فعلی بازسازی شده است, این بنا شامل یک حمام کوچک و یک حمام بزرگ میباشد که نقل است خانم ها از روز شنبه تا پنج شنبه از حمام بزرگ استفاده می کردند و اقایان از حمام کوچک و روزهای جمعه برعکس بوده است .

بام این حمام یکی از زیباترین بام های ایران و به صورت گنبدی شکل بوده که روی هر گنبد شیشه های عدسی محدب مانند قرار گرفته تا نور کافی را برای قسمت های مختلف حمام تامین نموده و در عین حال مانع دید به داخل حمام شود.                                          
بینه یا سربینه همان رختکن و جای اماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده است , سربینه حمام سلطان امیر احمد فضایی است وسیع و پر تزیین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان , در اطراف , سکوهای برای استراحت مراجعین پیش بینی شده است . این فضا به صورت هشت ضلعی با جا کفشیهای سنگی , کاشیکاری های معرق و خشتی و گچ بری های زیبا و رنگ امیزی شده همراه با سقفی دارای هنر رسمی بندی ضلعی با کار معقلی تلفیق اجر و کاشی ساخته شده است که نشان از هنر معماری دوران قاجار می باشد . البته در راه رو ورودی اثار بجا مانده از حمام دوره صفویه به چشم می خورد .                        
 به طور کلی در ساخت و مرمتاین بنا 31 نوع هنراعم از طراحی , معماری سازه ,فضا سازی , گچ بری ,نقاشی , حجاری,درودگری,اهک بری ,مسگری به کار رفته است .حمام در قدیم کاربردی چند منظوره داشته و به عنوان مرکزی برای گذراندن اوقات فراغت , تبادل اخبار و اطلاعات , برپایی مراسمی چون حمام عروسی , زایمان ؛حنابندان,حجامت وزورخانه, و حتی محلی برای تفریح و سرگرمیاستفاده می شده است که بیشتر نقوش روی دیوار های حمام بر گرفته از طرحهای گل و بلبل گرفته تا میدان رزم و بزم و شکارگاه که نشان دهنده علاقه انان به نشاط و سرزندگی می باشد .                                                 
فضاهای حمام  متشکل از پیشخوان , هشتی , راهروهای ارتباطی , سربینه یا سرماخوان , گرماخوان , صفه شاه نشین , خزینه , اطاق تنظیف , سرویس بهداشتی و دو حلقه چاه اب می باشد . گرماخوان محلی برای شستو شوی بدن می باشد که خزینه اب گرم و حوض اب سرد و فضاهایی خصوصی تر برای استحمام در مجاورت ان قرار دارد . روشنایی ان از نورگیر های سقفی تامین می شود و دیوار ان تا یک متر کاشی کاری معرق و تا سقف اهک بری با ملات ساروج می باشد . با توجه به اینکه بینه در بینورودی حمام و گرما خوان قرار دارد , هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان در ورود , یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند و همچنین در هنگام خروج از گرما خوان , سلامتشان به خطر نیفتد . ورودی حمام و نیز فضاهای بین بینه و گرم خانه را که (( میان در )) نامیده می شود به نوعی با پیچ و خم بسیار طراحیشده تا جلو تبادل مستقیم حرارت و رطوبت را بگیرد کل حمام را برای حفظ گرمای درونی ان , معمولا پایین  تر از سطح زمین و درون خاک می ساخته اند . بخشی از  فضاهای حمام نیز نقش پشتیبانی دارد . یعنی فضاهای مربوط به تامین اب و حرارت حمام مثل تون و انبار هیزم , که تون محل افروختن اتش در پشت  گرم خانه و خرینه قرار داشته و از  بیرون حمام به ان وارد می شوند . حمام به لحاظ اصول فنی که باید در ساختنش رعایت شود , از پیچیده ترین انواع بناست .نکته جالب توجه , پیاده سازی سیستم گرمایش از کف و استفاده از حرارت دود خروجی از تون جهت افزایش بازدهی سوخت در  600 سال قبل می باشد .

این بنا با شماره 1351 در سال 1335 ه . ش در فهرست اثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است و سپس در سال 1375 ه . ش توسط هیئات امنای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی کاشان مرمت شد و هم اکنو ن تحت پوشش سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان قرار دارد .
This bathroom is located in soltanamirregion .its origin is attributed to seljug period . after the earthquake of the year 1849 the first bathroom was destroyed and the present bathroom was built on the remains of the prevoiuse bathroom in qajar era . فته تا میدان رزم و بزم و شکارگاه که نشان دهنده علاقه انان به نشاط و سرزندگی می باشد .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید