*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

دیوار و برج و باروی عهد سلجوقی

یخچال و دیوار قلعه جلالی :

 

یکی از قدیمی ترین میراث های فرهنگی کاشان قلعه جلالی و یخچالهای جنب ان است که از اثار دوره سلجوقیان است . در کتاب مرات قاسان امده است : ((از اثار قدیمه کاشان قلعه جلالی است , که سلطان جلال الدین ابو الفتح ملک شاه بن الب ارسلان سلجوقی در سمت غرب کاشان متصل به باروی شهر بنا کرده , و خندق شهر از دور ان گردش می کند .ان را چهار برج از طرف طول و چهار برج از طرف عرض است و چنان ساخته اند که دیوار جنوبی ان همان باروی شهر است . و سه طرف حصار بندی ان در اصل شهر پا برجا شده , که باروی شهر به باروی ان قلعه گردش می کند. بالفعل در ان قلعه از ابنیه و امارات مطلقا اثری مشهود نیست و ملک متصرفی مردم است و چهار فصل در ان زراعت می شود )) .

 قسمتی از دیوار سمت جنوبی قلعه , که در خارج شهر واقع شده, مانند باره دور شهر دارای دو دیوار ضخیم مضاعف و خندقی بوده , که اثار انها کاملا باقی و نمودار می باشد . پس از سلاجقه ایلخانان مغول , و مخصوصا در ایامی که ایران فاقد مرکزیت و دولت مقتدر واحدی بوده , این قلعه , چون همواره پایگاه مستحکمی برای یاغیان و متجاوزان و سرکشان طوایف مختلف بوده است از این جهت هنگانی که شاه اسماعیل صفوی به کاشان امد امر به انهدام کنگره ها و فرو ریختن استحکامات ان نمود . در اواخر سده دهم هجری, به واسطه کم حالی سلطان محمد خدابنده, و اشفتگی اوضاع کشور , محمد خان ترکمان و فرزندش ولی جان بیگ راه طغیان و خود سری را پیموده , و قلعه جلالی را پایگاه خویش ساختند .خرابه های ان را مرمت و مدتی در انجا پایداری کردند . قریب دوازده سال به همه گونه تجاوزات و دست اندازی به جان و مال و دارایی مردم نمودند به طوری که ان فتنه به پلیتخت هم کشیده شد و به کشته شدن مهد علیا مادر شاه به دست یاغیان انجامید .قطر حصار قلعه نزدیک به شش متر در سطح زمین و در بالا به چهار متر می رسد, و بر اثر مرور زمان و بارندگی قسمت بالای ان شسته شده و راه رفتن روی دیوار حصار مشکل می باشد .

The unconquerable castle was constructed in a . h mid fifth century by one the well – known statesmen of the qajar period . the historical authoritative documents indicate that the castle has protected on several occasions the residents of kashan agsinst cruel aggressors and invaders .   

 

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید