*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

کاروانسرای کویر ( مرنجاب )

 1-    تاریخچه بنا :

در دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی احداث راههای بازرگانی , تجاری و مسافرتی , همچنین ایجاد امکانات خدمت رسانی به کاروانها , بخصوص احداث  کاروانسرا مورد توجه فراوان قرار داشت چندان که بدستور این پادشاه صفوی 999 کاروانسرا در ایران ساخته شد از جمله این کاروانسرا ها , کاروانسرای معروف مرنجاب است .

تا قبل از احداث کاروانسرای مرنجاب کاروانهای تجاری و مسافرین که از شهرهای مهم ایران اصفهان و کاشان عازم ری , خراسان و ماوراء النهار( یا بالعکس ) بودند , بناچار از مرنجاب هم عبور می کرند , در منطقه مرنجاب از اطراقگاه و یا کاروانسرایی بنام دست کن استفاده می کردند( در حال حاضر هم اثار و خرابه های این کاروانسرا در 4 کیلومتری شرقکاروانسرای مرنجاب قرار داشته در کنار چاه دست کن قابل روئیت است )براساس انچه که در ماخذ و منابع تاریخی دوران صفوی نقل شده است در اوایل قرن یازدهم هجری , ترکمنان و ازبکان در یک شبیخون که از راه کویر به قصبه های اران و بیدگل و در یک نبوت هم به اصفهان داشتند خساراتی وارد کردند ,بنابراین شاه عباس جهت حفظ کویر و راه تجاری کاروان روبه فکر چاره افتاد . لذا با توجه به وجود مزرعه مرنجاب و یک رشته قنات اب در ان , دستور احداث کاروانسرای مرنجاب را درکنار مزرعه مرنجاب و مجاورت دریاچه نمک صادر کرد . این کاروانسرا به همت و کارگزاری اقا خضر نهاوندی ( حاکم کاشان در زمان شاه عباس اول ) در سال 1012 هجری قمری با دو منظور ساخته شده است : 1 – اطراق و اقامت مسافرین و کاروانهای بازرگانی در این کاروانسرا. 2 – مستقر شدن تعدادی نیروی نظامی بمنظور حفاظت از راههای کویر و تامین امنیت جانی و مالی کاروانیان و استفاده انها از کاروانسرای مرنجاب بعنوان پایگاه . لذا علاوه براحداث 4 برج دیده بانی در چهار گوشه کاروانسرا , قسمت بام و دیواره اطراف ان بصورت سنگر ساخته شده است تا مستحفظین راه تجاری مرنجاب قادر باشند در مواقع احتمالی از جان و مال کاروانیان بخوبی دفاع نمایند.
 2 -  شناخت بنا :

مرنجاب در 50 کیلومتری  شمال شرقی شهرستان اران و بیدگل در عرض جغرافیای 51 درجه و 48 دقیقه و در ارتفاع 810 متری از سطح دریا قرار دارد . راه دسترسی به کاروانسرا از شهرستان اران و بیدگل واقع در شمال شرقی کاشان می باشد . پس از عبور از خیابان مجاور امامزاده هلال بن علی و طی حدود 10 کیلومتر از خیابان اسفالته , دو راهی قرار دارد که جاده سمت راست به تاسیسات جنگلبانی   می رسد . راه رسیدن به کاروانسرا از هر دو جاده می باشد . بدلیل عبور و مرور کامیونهای سنگین حامل نمک از جاده سمت چپ راه صاف و هموار است همچنین جاده ای که از جلو تاسیسات جنگلبانی عبور می کند , بدلیل انشعابات متعددی که دارد احتمال گم کردن راه وجود داشته و برای عبور از ان نیاز به راهنما می باشد با این توصیف در کاروانسرای مرنجاب جمعا 28 اتاق در اطراف حیاط ساخته شده است . که چهار اتاق موجود در چهار گوشه ساختمان احتمالا محل اعیان نشین کاروانیان بوده است مضاف بر اینکه تمامی اتاق ها با سه پله از کف حیاط ارتفاع دارند . اصطبل در پشت اتاق ها و دور تا دور کاروانسرا واقع شده که ورودی ان از ایوانهای شمالی , جنوبی و غربی است این اصطبل سراسری بوسیله چهار تیغه اجری در ضلع های شمال غربی , جنوب غربی و دو تیغه در دو طرف هشتی ورودی از هم جدا می شوند و در چهارگوش ساختمان از طریق یک هشتی کوچک به برج ها راه دارند .مانند تمام کاروانسراهای ایران دور تا دور اصطبل بارندازهای تعبیه شده که در قسمت فوقانی دیواره تمامی انها نورگیرهای به ابعاد 90 *50سانتی متری ایجاد شده است . پشت بام کاروانسرا با اجر فرش شده و بر روی دیواره دور تا دور پشت بام در هر ضلع 34 مزغل و رون برجها و نیم برجها سه مزغل جهت دیده بانی و تیر انداری تعبیه شده است . همچنین دیواره غربی دارای پشت بندهایی می باشد . مصالح مورد استفاده در ساخت کاروانسرای مرنجاب از اجر سنگ و کاشی است .در دوره صفوی به هنگام ساخت کاروانسرا بدلیل دوری از ابادی و مشکل حمل مصالح برای ساخت کاروانسرا و تامین مصالح ان اقدام به ساخت یک کوره اجر پزی در ضلع غربی کاروانسرا نمودند که اثار ان هنوز در زیر شن های روان پا برجاست . منبع اب کاروانسرا در جبهه شرقی بنا بوده که امروزه بصورت یک برکه به چشم می خورد و محوطه سرسبز کاروانسرا را تشکیل داده است .  اب این دو برکه از دو قنات اب شور و شیرین که به فاصله 8 کیلومتری از هم قرار داشت و در نزدیکی کاروانسرا بهم می پیوندند تامین می شود.  مجموعه اثار موجود در مرنجاب شامل دو قلعه , یک کاروانسرا , یک کوره اجر پزی و دو رشته قنات می باشد که تاریخ ساخت دو قلعه قدیمی تر از کاروانسرا است . قلعه جنوبی که ورودی ان در ضلع شمالی بنا واقعاست به شکل چهار گوش با ابعاد 64* 72 متر از خشت و اجر ساخته شده است که ابعاد خشتها 8*22  *22سانتی متر می باشد در چهارگوش بنا اثر چهار برج مدور وجود دارد .3– مشخصات بنا :
تنها ورودی کاروانسرای مرنجاب در میانه ضلع شرقی ان می باشد . که نسبتا وسیع بوده و به وسیله دو پخ 45 درجه به دیواره های جانبی کاروانسرا مرتبط می شود . این قسمت از بنا با رسمی بندیهای که در سقف قرار داد تزئین گردیده و بر ابهت بنا که بصورت منفرد  دربیابان احداث شده می افزاید . ورودی بنا که در زیر طاق کلیل مانند تعبیه شده به فضای هشتی ورودی ارتباط می یابد . هشتی در واقع فضای چهار گوشی است و در محل تلاقی هر دو ضلعی به اندازه 130 سانتی متر به صورت پخ 45 درجه اجرا شده و هشت ضلعی ساختمان هشتی شکل گرفته است . از پخهای شمال شرقی و جنوب شرقی که در واقع طرفین در ورودی هم هستند پلکانهای اجری ساخته شده و از این طریق دسترسی به بام کاروانسرا میسر می گردد. در گرداگرد پشت بام دیواری با ارتفاع 2 متر احداث شده است در پشت دیوار ضلع غربی پشت بندهای اجرا شده که دیوار را از بادهای خطرناک محفوظ می دارد .بنابراین برترین وزش باد از جهت غرب به شرق بوده زیرا که دیوارهای دیگر فاقد چنین پشت بندهایی است .در دو  طرف هشتی ورودی فوق الذکر دو صفه بزرگی طراحی و اجرا شده که حدود 1.5 متراز کف هشتی بلند تر می باشد . پشت این صفه ها اصطبل کاروانسرا قرار دارد . چنانچه دیوارهای ضلع شمالی و جنوبی صفه ها شکافته شود راهرو اصطبل ها دیده می شود . پس از عبور از هشتی  (که در حقیقت ایوان ضلع غربی بنا می باشد) حیاط کارونسرا وجود دارد . قسمت های فوق الذکر ضمن اینکه ورودی بنا محسوب می شود , صفه ها و حجرات ان مربوط به قسمت مدیریتی کاروانسرا ( در زمان ابادانی بنا ) بوده است .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید