*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

مسجد جامع کاشان

قدیمیترین بنای کاشان با مناره اجری که در گوشه جنوب شرقی ان قرار دارد از بناهای تاریخ دار عهد سلجوقی است . در قسمت پایین مناره به خط کوفی و با اجر برجسته تاریخ ساخت ان ( 466 ه . ق ) است و گفته شده که پیش از اسلام در این محل اتشکده بوده و بعد از ورود اسلام تبدیل به مسجد شد است . در کتاب مرات البلدان درباره این مسجد امده است :  مسجدی در کاشان به اسم جامع شهرت دارد که بانی ان صفیه خاتون دختر مالک اشتر بوده است .

این مسجد دارای دو محراب است که اولی دارای قبله کج و دیگری راست است . محراب بزرگ با گچ بری ایاتی از سوره جمعه در فضیلت نماز جمعه درج شده است . در دوره صفویه در گوشه محراب بزرگ گچبری شده به خاطر جهت گیری غلط ان محراب کوچکتری در جهت صحیح بنا شده است تا موجب اشتباه و گمراهی نمازگزاران نشود . طرح و نقشه مسجد ساده است یک حوض دروسط صحن در جلو ایوانی که منتهی به گنبد خانه است . دو شبستان بزرگ هم سطح صحن و شبستان دیگری به عنوان دارالشفاء در زیر زمین وجود دارد . مسجد جامع در طی قرون مختلف دچار خرابی های کلی شده است اما مهمتر از همه مرمت مسجد بعد از زلزله سال ( 1192 ه . ق ) بوده است که طبق تاریخ های موجود در کتیبه های مسجد مرمت ان توسط عبد الرزاق خان حاک کاشان انجام پذیرفته بیش از ده سال به طول انجامید . اخرین تاریخ تعمیرات در کتیبه گچبری برجسته بالای محراب با خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی ( بعد از خرابی زلزله باعث و بانی تعمیر عبد الرزاق خان عبد الکریم 1207 ه .ق ) .

این مسجد با شکوه و با عظمت از بناهای قرن پجم هجری است . این مسجد که کهنسالترین بنای تاریخی ثبت شده کاشان به شمار می ورد دارای گنبدی اجری با مغصوره و ایوان مرتفع زیر گنبد , صحن وسیع , دو شبستان بزرگ و یک شبستان تحتانی در ضلع شمالی و حوضی در وسط صحن است . مناره اجری لن که در زاویه جنوب شرقی واقع گشته یگانه بنای تارخ داری است که از جمله ابنیه مفصل کاشان در عهد سلجوقی می باسد که تاکنون باقی و پابرجا مانده است . محیط دایره در پایین حدود 12 متر و در بالا به 9 متر می رسد . مسجد جامع چون در طی قرون متوالی چندین بار در زلزله دچار خرابی های کلی و جزیی شده است  از این جهت هنگام مرمت و تجدید بنا تغییرات زیادی در ابنیه و تزئینات ان داده شده ولی شکل کلی بنا تغییر نکرده است  .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید