*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

مسجد و مدرسه سلطانی

 یکی از پرجازبه ترین مراکز گردشگری کاشان و بزرگترین مسجد و مدرسه طلبه نشین مدرسه امام خمینی یا مدرسه سلطانی است . این مدرسه به واسطه طرح عالی و نقشه مرغوب و وسعت فضا و منظره زیبای ن بسیار با روح و صفا است و می توان گفت بی نظیر است . ساختمان ان از سال 1221 تا 1229 هجری قمری به امر فتحعلی شاه قاجار به سرپرستی میرزا ابوالقاسم اصفهانی که چهارده سال عهده دار حکومت کاشان بود به انجام رسید . انگاه به امر شاه قاجار تولیت و تصدی موقوفات و تدریس طلاب مدزسه به مرحوم حاج ملا احمد نراقی و پس از ان به فرزندان و نوادگان وی واگذار گردید .

جلو خان مدرسه دارای سردر کاشی کاری و بر فراز ان هم ماذنه خوش اسلوبی ساخته شده است . صحن وسرای وسیع مدرسه مربع مستطیل و بر چهار جانب ان 52 حجره با ایوان جلو و صندوق خانه جداگانه برای هر یک بنا کرده اند.                    در وسط دو جبهه شمالی و جنوبی ( در جهت طول ) صحن مدرسه دو تالار بزرگ برای تدریس و محل اجتماع و مباحثه طلاب احداث گشته و هر یک از چهار زاویه ان هم راهرو جداگانه به حیاط خلوت های مدرسه دارد, که هر کدام دارای سه حجره و سه زیرزمین و یک سرداب بزرگ تابستانی با بادگیر های مرتفع هوایی می باشد . در یکی از حیاط خلوت ها, اب انباری بزرگ دارای چهل پله و ابی در کمال سردی و گوارایی وجود دارد .

در جبهه غرب و مقابل سردر ورودی به صحن مدرسه ایوان بزرگ و مجلل جلو گنبد جلب توجه می کند که از کتیبه زیر سقف تا کف زمین با خشت کاشی هفت رنگ تزیین یافته است . گنبد با شکوه ان با دو پوشش اجری مضاعف دو جداره بنا شده و ارتفاع سقف درونی ان تا کف زمین بالغ بر 27 متر می گردد و هر یک از ابعاد طول و عرض سطح مربع تحتانی ان هم 22 متر است .
محراب گنبد : محراب گنبد ,تمام کاشی منقش و کتیبه ای با ایات قران,و در وسط ان نوشته است : (( ابراهیم بن محمد رضا 1229 )) و در جایی دیگر نوشته است ((محمد تقی بن حسین 1226 )) و روی جرز های دو طرف نام معمار مدرسه را (( محمد شفیع سنه 1226 )) نوشته است .

در جناحین شمالی و جنوبی گنبد نیز دو شبستان مستطیلی که تا انتهای حد مدرسه امتداد دارد, ساخته شده است . جرز ها و طاقچه های طرفین ایوان بزرگ و پشت و بغل های حجرات و نمای روی کار هر دو مدرس ,و همچنین صفه تحتانی ماذنه سردر , همگی با خشت کاشی الولن و منقش به گل و بوته پوشیده شده و تزیین یافته است . 
کتیبه ها : مدرسه امام خمینی یا سلطانی سابق دارای هشت کتیبه خشتی مشتمل بر ایات قران است و کتیبه ایوان بزرگ با قصیده ای از فتحعلی خان صبا برای تاریخ بنای مدرسه و یک لوح سنگی بالای سردر ورودی و کتیبه های دیگر بدین شرح می باشد : 1 . کتیبه هلالی شکل دهانه طاقه جلو ایوان بزرگ سوره انا فتحنا
2 . کتیبه اول جدار داخلی چهار جانب مقصوره گنبد به خط ثلث سفید بر زمینه سورمه ای ایات قران و در وسط هر یک به خط زرد طلایی نوشته شده (( السلطان بن السلطان و الخاقان بن الخاقان فتحعلی شاه قاجار خلد الله ملکه و سلطانه )) 3. کتیبه دوم و فوقانی بر ساقه مدور سقف گنبد
4 .کتیبه سردر ورودی به مدرسه شامل سوره (( سبح اسم ربک الاعلی)) و اخر ان نوشته است (( کتبه العبد محمد بن میرزا محمد اصفهانی سنه 1226 ))
5 . دو کتیبه بر پیشانیمدرس های طرف شمال و جنوبی  6. کتیبه بالای صفه زیر ماذنه .
7. کتیبه سه طرف داخل همان صفه که متعلق به اوایل قرن گذشته می باشد . همه کتیبه های داخل گنبد و ایوان های کاشیکاری عمل شخصی به نام عبدالحی که استادی ماهر در این فن بوده می باشد . 
در وسط صحن و حیاط مدرسه ابنمای بزرگ و زیبا که در وسط به شکل شانزده ضلعی ( کشکولی ) در امده و تصویر با عظمت گنبد مسجد را منعکس می سازد , خودنمایی می کند . در دو طرف ابنما باغچه های مشجر و گلکاری بر صفای انجا افزوده است که این مجموعه بسیار دیدنی و روح افزا و باصفا است و از بناهای مورد توجه جهانگردان و گردشگران خارجی می باشد .
On a lane divided into northen corner of kamal – ol – molk square and next to goldsmiths bazaar magnificent and beautiful monument of imam khomeyni school has been built in hijrat 13 th century.this school has been built by the instruction of fath ali shah qajar ( 1842 -1850 ) by a builder named mohammad shafee . the architectural design of this school is like chahar baq and sadr schools in isfahan .in the enterance of the school the over door with an interesting tile working is seen .  the decorations of this school consist of plaster inscriptions and seven color tile working especially on the altar under the dome and fine plaster paintings on over door and dome . the windness of space and desirable design gives the construction a particular purity and greatness . pines have covered the construction is recorded as a national monument in 1936 .                          

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید