*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

تپه های سیلک کاشان

 محوطه باستانی سیلک در ضلع جنوب غربی شهر کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین واقع شده که شامل دو تپه شمالی و جنوبی به فاصله 600 متر از هم و دو گورستان (الف ) و(ب ) است . گورستان (الف ) با قدمت 3500 سال در200 متری تپه جنوبی قرار دارد که امروزه بر روی ان بلوار 24 متری امیرالمومنین کشیده شده و گورستان( ب )نیز با قدمت 3000 سال در زیر باغ ها و زمینهای کشاورزی ضلع غربی تپه قرار رفته است

چگونگی کشف تپهها :با پیدا شدن چند ظرف سفالی زیبا در اوایل سال 1933 میلادی در پاریس و شناخته شدن محل اکتشاف این ظروف که در سیلک کاشان بود . مشاور موزه ملی فرانسه را بر ان داشت تا در اکتبر همان سال مجوز حفاری در این منطقه مهم را گرفته و هیئت فرانسوی به سرپرستی پروفسور رومن گریشمن را مامور حفاری در سیلک کاشان  نماید . هیئت باستان شناسی فوق طی سه دوره ( 1933,1934,1937) تپه ها را کاوش نموده و بلا فاصله در سال 1938 گزارش ان را در دو مجله تحت عنوان سیلک کاشان به زبان فرانسه در پاریس منتشر نمود . بعد از کاوش های هیئت فرانسوی و گذشت حدود 70 سال هیئت باستان شناسی طرح بازنگری سیلک با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به سرپرستی دکتر صادق ملک شهمیرزادی پنج فصل کاوش را در سالهای( 1380تا 1385) در دو تپه شمالی و جنوبی انجام دادند .
چکیده نتایج باستان شناسی در طی کاوشهای دو هیئت فرانسوی و ایرانی:
نتایج به دست امده از کاوش های باستان شناسی در محوطه و تپه های باستانی سیلک شش دوره فرهنگی متمایز را مشخص نموده که از قدیم به جدید عبارتند از:                                                                                                                  دوره اول و دوم:
این دو دوره استقراری قدیمی ترین و یا اولین دوره استقراری در تپه شمالی و حدود 7000 سال پیش است. براساس گزارش گریشمن(باستان شناس فرانسوی ) ساکنان اولیه سیلک در کلبه های موقت که انها را از نی و شاخه های درختان می ساختند و روی انها را گل اندود می کردند ساکن بودند . سپس خانه ها با دیوارهای چینه ای و در دوره دوم با خشتهایی که خود با دست شکل داده بودند ساخته شدند . مردمان ساکن تپه شمالی ظروف سفالی خود را تماما با دست ساخته و در کوره های ابتدایی می پختند . در دوره دوم علاوه بر نقش های هندسی سطح سفال را با نقوش گیاهی و حیوانی نیز تزیین می کردن . نیازهای غذایی مردمان این دوره علاوه بر شکار و جمع اوری ,از طریق کشاورزی و شبانی(رمه های کوچک بز و گوسفند ) تامین می شد . همچنین انها از رگه های طبیعی مس برای ساختن زیور الات کوچک استفاده می کردند . مردمان سیلک در این دوره مردگان خود را در حالی که بدن انها را با قشری از محلول گل اخرا پوشش می دادند به همراه هدایایی در زیر کف منازل دفن می کردند .                                                                                                                  دوره سوم :در حدود 6100 سال پیش ساکنان تپه شمالی محل اسکان خود را ترک نموده و احتمالا عده ایاز انها در فاصله حدود 600 متری جنوب تپه شمالی ساکن شدند ,که به دلیل استمرار استقراری تپه جنوبی نام دارد .(در مشرق زمین و روزگار دور بیشتر عادت دارند که خانه جدید بسازند تا این که خانه قدیمی را که ان را از طریق زمان ازموده اندمرمت کنند) در این دوره اولین ساکنین تپه جنوبی برای ساخت خانه های خود از خشت های قالبی مستطیل شکل استفاده کردند. اموات هنوز نیز به صورت جمع شده و همراه اشیاء و زیورالات در زیر کف خانه ها دفن می شدند. در اواسط دوره سوم چرخ سفالگری وارد صنعت سفالگری شده و سفال ها در کوره های مخصوص که حرارت انها قابل کنترل بود پخته می شد. در تزئین سفال ها از نقوش انسانی و حیوانی نیز استفاده می شد. مطالعه بر روی این نقوش همچنین کاوشهای گیاه باستان شناسی و جانورباستان شناسی نشان می دهند که در این دوره کاشان دارای اب و هوای معتدل بوده و در ان انواع گیاهان مانند: صنوبر, بید ,گز ,بادام ,انجیر و....   وجانورانی مانند:  بز, گوسفند ,اهو, غزال ,گاو, چیتا و ابزیانی مانند : ماهی ,قورباغه , لاک پشت و پرندگانی چون: مرغابی, مرغ ماهی خوار, لک لک ,لاشخور و.....   وجود داشتند .در این دوره صنعتگران سیلک روش استصحال نقره از سنگ معدن را شناخته و اشیاءزینتی و زیورالات را از نقره می ساختند . یکی از مهمترین پدیده های فرهنگی اواخر دوره سه سیلک استفاده از مهرهای مسطح است که بیانگر وجود رونق تجارت در این دوره می باشد .
دوره چهارم :
این دوره که از حدود 5000 سال قبل اغاز شده و تا حدود 4500 سال قبل ادامه داشته به نام دوره اغاز نگارش یا اغاز شهرنشینی یاد می شود. مهمترین پدیده فرهنگی این دوره را می توان استفاده از خط و نگارش به صورت اولیه دانست (نوعی خط که مطالب ان بر روی لوحه های گلی نوشته می شد ) در این دوره از مهرهای استوانه ای یا سیلندری که دارای نقوش زیبای جانوری یا هندسی است استفاده می شود. علاوه بر این به دلیل افزایش جمعیت و تولید زیاد ظروف سفالی منقوش جای خود را به ظروف ساده و تقریبا خشن داد از شاخص های این دوره علاه بر مهرهای استوانه ای ساخت کاسه های کوچک خشن است که در ادبیات باستان شناسی به کاسه لبه واریخته معروف هستند.                                                                                                                                        از مهمترین اثر معماری نمایان در سطح تپه جنوبی می توان به سازه خشتی بزرگ اشاره نمود .دکتر صادق ملک شهمیرزادی مجری طرح بازنگری سیلک در اولین فصل کاوش خود در سیلک سازه خشتی موجود در سطح تپه جنوبی را از کهن ترین زیگورات های ایران دانسته که در این دوره در کنار معبد اصلی شهر سیلک برپا شده بود وی در گزارش فصل چهارم حفاری می نویسد : زیگورات سیلککه در حال حاضر تنها 1594 متر از  ارتفاع اصلی ان باقی مانده است  . از سه طبقه سکو مطبق و یک پاگرد در جنوب سکوی اول و یک راه بالارو ساخته شده است .در بازسازی جدید بنای زیگورات این راه به شکل پلکان نشان داده شده است . پروفسور گریشمن در طی حفاری در تپه جنوبی ساخت و سازهای سطح تپه و قبرستان( ب ) این سازه خشتی را همدوره با قبرستان ب ( 3000 سال پیش ) دانسته و ان را اکروپل شهری که امروز از بین رفته معرفی نمود. به هر حال مشخص نمودن تاریخ دقیق چگونگی و کاربری این سازه ارزشمند خشتی نیازمند کاوش های تخصصی در اینده است .دوره پنجم :این دوره که تاریخی در حدود 3200 سال پیش دارد متعلق به مهاجران تازه وارد به سیلک است. شاخصه فرهنگی این اقوام تولید و استفاده از ظروف سفالی خاکستری رنگ است . انچه از این مهاجران باقی مانده اثار معماری موجود در سطح تپه می باشد که بر روی معماری دوره قبل ساخته شده است. فرهنگ به خاکسپاری مردگان در خارج از محل زندگی و استفاده از قبرستان از این دوره اغاز می شود گورستان متعلق به مردمان این دوره در 200 متری جنوب تپه جنوبی که امروزه به کلی تخریب شده است . 15 قبر از مجموع قبور گورستان (الف) مورد کاوش هیئت فرانسوی قرار گرفت (مردگان در روی زمین و ان ها را به پهلو می خواباندند و زانوهایشان را خم کرده ) به دلیل اعتقاد به زندگی بعد از مرگ در کنار میت اشیاء سفالی ,ابزار و ادوات مفرغی و اهنی ,مهره ها و اویزها قرار داده می شد .
دوره شش :
دوره شش در تپه جنوبی که بین سالهای 2900 و 2800 سال قبل اتفاق افتاده و متعلق به مردمانی است که اموات خود را در گورستان (ب ) حدود 250متری غرب تپه جنوبی دفن می کردند. به عقیده پروفسور گیرشمن در این دوره جمعیت جدیدی وارد منطقه شده و تپه جنوبی را اشغال می کنند. نتیجه این اشغال دستکاری عمیق در تپه است . تمامی سطح تپه تراز و مسطح شده در نتیجه خانه های دوره پنجم بطور کامل از بین می رود . جای این خانه ها را ساخت و سازهای جدیدی می گیرد که اشیاء به دست امده از انها مشابه گورستان (ب ) است . مردمان صاحب این گورستان پس از اینکه مرده را به همراه ظروف سفالی, لوازم مفرغی و... در گور می گذاشتند چاله را با خاک پر کرده و به شکل تپه در می اورند. در برخی از گورها بالای این تپه با سنگ های تراش خورده و یا اجرهای بزرگ پوشانده می شد که احتمالا بیانگر منزلت بالای متوفی باشد.(مردگان بصورت چمباته و از پهلو به سمت جنوبی وشمالی یا شرغی و غربی قرار می گرفتند ) از مجموع قبرهای این گورستان حدود 200 قبر توسط هیئت فرانسوی کاوش شد. از شاخصه های دوره شش ظروف سفالی این گورستان است که به نظر می رسد کاربرد تدفینی داشته اند . بعضی از این ظروف لوله دار وبا به شکل حیوانات و پرندگان هستند که سطح انها تماما با نقوش هندسی ,حیوانی و انسانی تزئین شده است .
According to the scientific investigations of professor grischman in a.h 1311 these hills date frome the fifth millennium b.c monuments from these hills are present in irans national museum and fin garden .this hill and one southern hill are with 500m distance from each other . in front of these hills there are cemeteries of prehistoric people . on the basis of professor grischman s research (1933) the oldness of this region and the remained antiquities goes back to 7500 years ago . someantiquities from these hills are kept in louver museums in franceiran national museum and fin garden .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید