*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

خانه تاریخی عامری های کاشان

در میان خانه های تاریخی کاشان مجموعه عامری ها بدون اغراق از هویت تاریخی و ارزش فرهنگی بالایی برخوردار بوده و فنون و تزیینات زیبای گچبری ,یزدی بندی,ایینه کاری و نقاشی ان در بافت تاریخی کاشان منحصر بفرد است . ریشه تاریخی این مجموعه به اوائل دوره زندیه  بر می گردد . این خانه در زلزله سال 1192 ه . ق تخریب شد و سپس به همت ملا عبد الرزاق خان حاکم وقت کاشان بازساری و سپس به مصطفی قلی خان سهام السلطنه عرب هدیه داده شده است . پردیس عامری ها در محله سلطان امیر احمد واقع بوده و دسترسی به ان از طریق خیابان علوی امکان پذیر است . این مجموعه دارای عرصه به مساحت 9520 متر مربع و عیانی به مساحت 12230 متر مربع می باشد که در بر کیرنده خانه های : ابراهیم خلیل خان عامری , یوسفیان , رئیسی ها , حشمت خان و دو حمام بزرگ و کوچک می باشد .

این مجموعه شهرت  خود را از ابراهیم خلیل خان فرزند سهام السلطنه از اعیان عصر قاجار گرفته که در میان دیگر برادران خود , از نفوذ و اعتبار بیشتری برخوردار بوده است . مجموعه عامری ها تا دهه 1330 ه. ش مسکونی بوده و پس از ان به مرور زمان متروکه و مخروبه می شود تا انکه در اواسط دهه 1370 ه .ش با همکاری انجمن خانه های تاریخی کاشان , به سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری واگذار شد . هم اکنون این مجموعه به شرکت سرمایه گذاری عظام ( بخش خصوصوصی ) واگذار گردیده است و امید می رود در اینده نزدیک شاهد برپایی پردیس عامری ها در قالب هتل عامری ها و عظیم ترین مرکز فرهنگی و اقامتی سنتی در ایران باشیم .   

1 . خانه ابراهیم خلیل خان عامری :

این خانه دارای دو میانسرای بیرونی و اندرونی می باشد . با گذر از حیاط و هشتی ورودی , پا در میانسرای بیرونی خانه گذاشته که جبهه شمالی ان به عنوان اصلی ترین بخش خانه , به روی سردابه بزرگ با تزیینات مجلل پوشیده شده است . فضاهای حوضخانه و شاه نشین جبهه جنوبی به واسطه حوض میانی و بادگیر ها توانسته است فضایی دلنشین برای تابستان خانه فراهم کند . اندرونی ابراهیم خلیل خان  , در امتداد محور طولی نسبت به بیرونی قرار گرفته که هفت دری شاه نشین جبهه جنوبی ان با تزیینات یزدی بندی و ایینه کاری شاهکار معماری مجموعه محسوب می شود . وجود نقب و دالان های  ارتباطی در سردابه های اندرونی و بیرونی ابراهیم خلیل خان که هم کانال بادگیر و هم برای فرار و گریز  در زمان هجوم دشمنان بوده از جذابیت های دیگر این خانه به شمار می رود .

2 . خانه یوسفیان :

این خانه دارای دو میانسرای بیرونی و اندرونی می باشد که در مجاورت میانسرای ابراهیم خلیل خان قرار گرفته است . حوضخانه ضلع جنوبی به همراه دو بادگیر بلند طرفین , فضایی دلنشین را در میانسرای بیونی فراهم کرده است . شاهنشین جبهه شمالی و سه دری های جبهه شرقی و مطبخ شمال شرقی بر جذابیت و زیبایی بخش بیرونی خانه افزوده است . میانسرای اندرونی با ابعاد کوچک و تناسب معماری به واسطه دو دهلیز به بیرونی مرتبط است و دارای دو پنج دری در جبهه شرقی و غربی و مهتابی در جبهه شمالی می باشد .

3 . خانه حشمت اله خان :

صاحب این خانه حشمت الله خان عامری اصالتا اهل کاشان و فرزند شخصی ثروتمند بنام حاج میرزا علی بوده و در حقیقت شوهر خواهر ابراهیم خلیل خان عامری بوده است . این خانه در گذشته دارای دو میانسرای بیرونی و اندرونی بوده , اما اکنون بخش بیرونی ان محفوظ و تملک شده است . سبک معماری این خانه ترکیبی از دوران قاجار و پهلوی است . تناسب و ابعاد بازشوهای سه دری ها و پنج دری ها ی این خانه به سبک پهلوی است که بر شالوده معماری قاجار بنا شده است . این خانه که دچار تخریب فراوان شده در حال حاضر در حال بازسازی و استحکام بخشی است .

4 . حمام های تاریخی ( بزرگ و کوچک ) :

دو حمام تاریخی بزرگ و  کوچک در کنار هم در گوشه شمال شرقی اندرونی ابراهیم خلیل خان , این مجموعه  را نسبت به دیگر خانه های تاریخی کاشان منحصر به فرد نموده است . هر حمام به طور مجزا دارای فضاهای بینه و سربینه , میان در,  گرم خانه , اتاق نظافت و توالت بوده , لیکن حمام بزرگ مجلل تر و باشکوه تر بنا شده است . حمام بزرگ بیشتر مورد استفاده زنان و حمام کوچک مورد استفاده مردان بوده است , ضمن انکه یک روز در هفته هم به صورت رایگان در اختیار اهالی محله قرار می گرفته است .

 5. خانه رئیسی ها :

در اصل یکی از خانه های مجموعه عامری بود که در زمان سهام سلطنه عامری ( مالک و صاحب اصلی خانه عامری ) که از سوی ناصر الدین شاه قاجار وظیفه راهداری از کوشک نصرت قم تا حوالی یزد به وی سپرده شده و او نیز به منظور انجام این ماموریت مهم از چندین سوار مسلح استفاده می کرد . این خانه به عنوان اقامتگاه سر کردگان و صاحب منصبان نظامی وی تبدیل شده بود بعد از فوت سهام سلطنه این خانه در سهم الارث بعضی از فرزندان یا ورثه او قرار گرفت و از کل مجموعه منفک شد . این خانه به سبک معماری گودال باغچه و عمود بر خانه های مجموعه بنا شده که از دیگر خانه های مجموعه متمایز می باشد . این خانه دارای دو میانسرای بیرونی و اندرونی می باشد که از طریق حیاط ورودی قابل دسترسی است . اتاق های شاهنشین و سه دری در جبهه های شمالی و جنوبی به همراه تزیینات زیبای اهکبری و گچبری و مهتابی ضلع غربی از مهمترین فضاهای تشکیل دهنده بیرونی می باشد  دالان های ارتباطی طرفین سه دری جبهه شمالی بیرونی , به میانسرای اندرونی مرتبط بوده و وجود پنج دری جبهه شرقی از مهمترین شاخصه معماری ان به شمار می رود . این خانه طی دوران دچار اسیب های فراوان شده و هم اکنون در حال باز سازی و استحکام بخشی می باشد.

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید