*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

خانه تاريخي بروجردي ها کاشان

خانه تاريخي بروجرديها در خيابان علوي و در محله سلطان اميراحمد واقع شده و توسط بازرگاني به نام حاج سيد حسن          نطنزي در حدود سال 1275  هـ . ق. در دوران قاجاري ساخته شده است . چون صاحبخانه مال التجاره از بروجرد وارد مي كرده و با تجار اين شهر نيز در ارتباط بوده است ، لذا به آقاي حاج حسن بروجردي مشهور شده و خانه اي هم كه به وي تعلق دارد ، به خانه بروجردي موسوم گرديده است . معمار اين خانه يكي از نوابغ معماري كاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علي مريم بوده است كه در ايجاد دو بناي تاريخي ديگر كاشان ، يكي خانه تاريخي طباطبائي ( در محله سلطان اميراحمد و در نزديكي خانه بروجردي ) و ديگري تيمچه امين الدوله ( واقع در بازار ) نقش داشته است .

اين خانه شامل دو قسمت بيروني و اندروني است و محلي كه فعلاً در معرض ديد عموم است ، قسمت بيروني اين خانه است . در بدو ورود به اين خانه وارد هشتي ورودي خانه مي شويم كه درب ورود به قسمت اندروني خانه هم در اين هشتي قرار گرفته است . پس از آن از راهرو نسبتاً طولاني و شيبدار گذشته و وارد حياط مي شويم . در كنار اين راهرو ايوان شمالي خانه قرار دارد ، در قسمت شمالي ايوان يك پنج دري واقع است كه محل پذيرائي مهمانان بوده و در دو طرف آن دو اتاق بهار خواب قرار دارد كه به علت نور مناسب و گرماي زياد ، بيشتر در زمستان مورد استفاده قرار مي گرفته ، ديوار بيروني اتاقهاي اين ايوان ونيز داخل اتاق پنج دري با گچبريهاي بسيار ظريف با طرح گل و مرغ زينت يافته است . در داخل حياط يك حوض بزرگ با باغچه هاي وسيع در اطراف آن ، قرار دارد . مطبخ ( آشپزخانه ) در قسمت شمال شرقي قرار گرفته و در قسمت شرقي بنا اتاقها و ايوان سرپوشيده اي به چشم مي خورد كه در جلو ايوانها پله هايي جهت رفتن به سردابها ( زير زمينها ) ساخته شده كه در جبهه هاي مختلف بنا واقعند كه بوسيله بادگيرهايي بلند هواي آنها تهويه و خنك شده و قابل استفلده در هواي گرم تابستان مي شود . در قسمت جنوبي بنا تالار سرپوشيده اي به چشم مي خورد كه بر پيشاني آن مي توان هنرنمايي استادكار ايراني را نظاره گر بود بطوريكه منافذ مشبكي كه جهت تهويه هواي تالار در اين قسمت تعبيه گرديده با گچبري جالب و ديدني درآميخته و فوق العاده جالب و نحصر بفرد خود نمائي مي نمايد كه از نظر طرح و اجراء در زمره آثار بديع معماري سنتي است . تالار بزرگ سرپوشيده كه محل برگزاري اعياد و مراسم سوگواري بوده است ، شامل يك ايوان كه داراي سقف بلندي است ، در جلو و يك قسمت شاه نشين در انتهاي تالار كه از قسمتهاي ديگر مرتفع تر بوده و داراي تزئينات خاصي است و نيز تالارهايي در دو طبقه در جنبين آن ديده مي شود . سقف تالار با طرح بسيار زيبايي گچبري و مقرنس كاري و رنگ آميزي گرديده است . سقفها وبدنه هاي داخلي سرپوشيده و تالارهاي جنبي آن با نقوش گل ومرغ و شكارگاه و حيوانات گچبري و يا نقاشي و يا با خط خوش تابلوهائي زيبا آفرينش شده است ، بخصوص روي ديوارهاي شاه نشين تصاويري از پادشاهان قاجار در تابلوهايي ديواري خودنمايي مي كند . نقاشيهاي اين بنا در شيوه هاي متنوع و با رنگ و روغن و آبرنگ و زير نظر هنر مند نامدار نقاشي ايران در دوره قاجاريه مرحوم ميرزا محمد خان غفاري كاشاني ملقب به « كمال الملك » ترسيم گرديده است و طرحهاي گچبري اين خانه نيز با نظارت اين استاد بزرگ تهيه و به انجام رسيده است . با توجه به گچبريهاي قسمتهاي مختلف اين خانه ، بخصوص پنجره هاي مشبك گچي داخل اتاق بزرگ كه از كمال ظرافت به پارچه توري شباهت دارد به مرتبه ذوق و هنر اين هنرمند ايراني و ديگر استادكاران و معمار اين خانه واقف مي گرديم . جالب است كه بدانيم كه مرحوم حاج آقا حسن بروجردي براي فرزندش سيد مهدي از دختر مرحوم حاج سيد جعفر طباطبائي خواستگاري مي نمايد و خانواده طباطبائي شرايط موافقت با ازدواج را ساخت خانه اي آبرومند و درخور شأن عروس خانم قرار ميدهند و به همين خاطر حاج آقا حسن بروجردي از همان معماري كه خانه طباطبائي را ساخته است ، دعوت مي كند كه اين خانه را نيز بسازد . خانه تاريخي بروجرديها در تاريخ  13/03/1354  به شماره 1083 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید