*** تورهای گردشگری نگین تور کاشان مجری انواع تورهای گردشگری تاریخی، طبیعت گردی، کویر و غیره ***


»» آیا میدانید ؟

تپه های سیلک از قدیمی ترین زیگورات های جهان هستند . ----  قبر شاه عباس اول صفوی در شهر کاشان قرار دارد  . ----  مناره مسجد جامع کاشان سومین مناره تاریخی ایران است . ----  خانه عامریهای کاشان بزرگترین خانه تاریخی ایران میباشد . ----  مسجد اقا بزرگ کاشان تنها مسجد 5 طبقه دنیای اسلام است .

معرفی شهر نیاسر

موقیعت جغرافیایی و طبیعی:

شهر نیاسر مرکز بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان است . این شهر در فاصله 24 کیلومتری غرب شهر کاشان قرار دارد . شهر نیاسر از طریق اتوبان در فاصله 240 کیلومتری شهر تهران پایتخت ایران 100 کیلومتری شهر قم مرکز استان قم و 260 کیلومتری شهر تاریخی اصفهان مرکز استان اصفهان قرار دارد. فاصله این شهر از سه محور ارتباطی مهم کشور یعنی راه اهن و محور زمینی بندرعباس , تهران 24 کیلومتر و از محور شیراز, اصفهان ,تهران 60 کیلومتر است .

 

غار دست کنده نیاسر در استان اصفهان در 30 کیلومتری غرب شهر کاشان و در بالای روستایی به نام نیاسر واقع است . این شهر یکی از سه مرکز تولید گل محمدی, گلاب و عرقیات گیاهی شهرستان کاشان و کشور است که این بدلیل قرار گرفتن در دامنه شرقی کوه های کرکس و وجود چشمه پر اب اسکندریه و قنات های زیادی است که محدوده ای به وسعت 800 هکتار را به زیر کشت برده است . متوسط ارتفاع شهر نیاسر از سطح دریا 1650 متر است . وجود اختلاف ارتفاع به میزان 200 متر باعث ایجاد چشم انداز های بی نظیر و بسیار زیبایی از نقاط مختلف شهر و پیرامون ان شده است . به خصوص اینکه اب زلال جشمه اسکندریه از بلندای شهر به شکل رویا گونه ای به پایین می ریزد و بدین سان ابشارنیاسر رخ می نمایاند و همه کویر را به سوی خویش می خواند . 1 . غار تاریخی نیاسر

معرفی                                                                                                                                                               غار دست کنده نیاسر در استان اصفهان در استان اصفهان در 30 کیلومتری غرب شهر کاشان و در بالای روستایی به نام نیاسر واقع است.

این غار دست کنده ,دورن سکویی وسیع و مسطح به نام تالار ساخته شده است . بخش جلو این سکو دارای دیواه های عمودی به ارتفاع 200 متر و مشرف به (روستا – شهر) نیاسر است . سکوی مسطح و وسیع تالار حاصل رسوب گذاری چشمه ای ماگمایی با اب دهی بالا بوده است که بعد از هزاران سال فعالیت و زایش سکو, در حال حاضر با عوامل درونی زمینی خشک شده است و شاید چشمه اسکندر, که خروجی ان در انتهای سکو قرار دارد ,باقی مانده پایان یافته فعالیت فرایند اهک سازی ان باشد اما انچه که به این چشمه ماگمایی با اهک ساز ارزش بالا میدهد این است که در منطقه شهرستان کاشان چشمه های ماگمایی  دیگری وجود داشته اند که در حال حاضر چشمه فین نمونه ای از ان هاست . اما ایا در مکان هایی مانند اریسمان در نزدیکی بادرود ,که هزاران سال پیش مکانی برای فلز کاری بوده است ,چشمه های ماگمایی وجود داشته است و اب مورد نیاز منطقه را تامین می کرده اند؟ احتمالا پاسخ مثبت است و باید دنبال اثار ان ها بگردیم و تغییرات اب و هوایی را در منطقه دخیل ندانیم .

ساختمان

غار نیاسر درون بخش اهک ساخته سکوی تالار قرار گرفته و ارتفاع دهانه ان از سطح دریا 1700 مترو مشرف به نیاسراست . این غار دارای ساختمان پیچیده و تو در توست . غار نیاسر دارای کانالهای دست کنده و تعدادی چاه است . مقطع کانال ها به شکل مربع و ابعاد ان ها در بخش های مختلف ,متفاوت است . درون این چاه ها و در دو وجه مقابل هم چاله هایی برای نهادن دست وپا در سنگ کنده شده که عبور از ان ها را اسان می کنند . عمق چاه های غار نیاسر, که دارای مقطع مربع شکل و ابعاد ان در حدود 1.5 متر هستنداز 2 تا 10 متر متغیر است . از دیگر عوارض موجود در غار, دو راهی و سه راهی هایی هستند که فقط یکی از ان ها بازدید کننده را به انتهای غار راهنمایی می کند و سایر مسیر ها انحرافی و گمراه کننده اند . نکته بسیار جالب توجه در ساختمان غار وجود اتاقک های است که به راحتی می توانیم درون ان ها بنشینیم تمامی این اتاقک ها در ابتدای چاه ها ساخته شده اند.  ایا این تاقچه ها محل استراحت بازدید کنندگان بوده اند یا محل نشستن حفاران برای دست به دست دادن اوارهای کنده شده و انتقال ان ها به بیرون از غار؟ از دیگر نکات قابل توجه در ساختمان غار, یکی ایجاد شیب مناسب در کانال ها در جهت عبور ابهای فرورو حاصل از بارندگی و دیگری باز کردن کانال هایی به بیرون از دیواره سکو برای تهویه و جریان یافتن هوای درون غار است که هم اکنون اثار ان ها به چشم می خورد.  بخشی از دیواره جلویی غار در گذشته ریزش کرده است که اثار کانال های کنده شده در ان ها در پای دیواره و داخل باغ دیده می شود.  پنجره های رو به خارج غار را طوری ساخته اند که در انتهایی ترین بخش غار هوای لازم برای تنفس وجود داشته باشد.  در انتهای غار و انجا که فاصله کف و سقف زیاد می شود ,محل کنده شدن سنگ اسیابی به قطر 80 سانتی متر است که نقش محل کندگی به شکل خورشید روی دیوار باقی است انتهای این کانال اکنون ریزش کرده است.  مجموعه این عوارض غار نیاسر را اسرار امیز ساخته اند به طوری که تا امروز باستان شناسان نتوانسته اند در مورد علت وجودی ان نظری ارائه کنند.حتی اندره گدار, باستان شناسی که اتشکده ساسانی بالای سکوی تالار را تعمیر کرده, در مورد علل ساخت ان اظهار نظری نکرده است به هر حال برای رسیدن به انتهای غار باید به روشهای مختلف ,خزیده ,نشسته روی پاها و در برخی مکان ها ایستاده حرکت کنیم و پیش برویم .

غار نیاسر شامل دو بخش است : یکی بخشی که در سال های اخیر پاکسازی شده و به شکل غار تاریخی و توریستی درامده است این بخش با اتاقی به مساحت حدود 14 متر مربع شروع می شود و دهانه ان از محل کف سکوی تالار است . بخش دیگر, غار اصلی است که در ورودی ان تالاری کوچک و طبیعت ساخته به طول 6 متر عرض 3 متر و ارتفاع 4 متر قرار دارد . در سمت چپ تالار اخوری از سنگ ساخته اند که چند سوراخ, برای بستن جانوران ,در دیوار جلویی ان به چشم می خورند .
علل ساختن غار
در مورد علت ایجاد کانال ها ,چاه ها و اتاقک های کوچک که فقط می شود داخل ان نشست و پاها را اویزان کرد چندین فرضیه وجود دارد. نزدیکترین ان ها به واقیعت این است که غار نیایشگاه بوده و در ان اعمال ایینی انجام می شده است و سازندگان ان همان قومی بوده اند که تپه های سیلک را بنا نهاده اند ضمن انکه به فاصله 400 متر از غار یک نمونه از بهترین اتشکده های ساسانی بنا شده است .

 

 

 

تورهای گردشگری نگین تور کاشان
.جهت هرگونه مشاوره یا راهنمایی و رزرو تورهای گردشگری گروهی با ما تماس بگیرید